Pytanie:
Jak wykryć, czy między dwoma punktami jest napięcie przez GPIO?
Jakob
2012-09-17 01:23:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chciałbym sprawdzić, czy urządzenie zewnętrzne jest włączone czy wyłączone Znalazłem dwa piny, w których w pierwszym przypadku powinno być 5V, ale napięcie może się trochę różnić i nie zamierzam łamać Liczba Pi. Jak mam podłączyć punkty do pinów GPIO, aby wykryć, czy jest napięcie? Lub zapytaj bardziej ogólnie:

Jak mogę użyć Raspberry Pi, aby sprawdzić, czy bateria jest rozładowana (brak lub niskie napięcie), czy nie (napięcie nominalne)?

Jeśli pomiar analogowy nie jest możliwy, czy można dokonać pomiaru przynajmniej, jeśli napięcie przekracza pewien próg? Dałoby to sygnał cyfrowy, ale jak go wygenerować i których pinów GPIO użyć?

Trzy odpowiedzi:
#1
+5
Christian
2012-09-17 02:13:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z samym Raspberry Pi nie możesz, ponieważ nie ma konwertera analogowo-cyfrowego (ADC). Możesz kupić tę kartę rozszerzeń http://www.abelectronics.co.uk/ i wykonaj dzielnik napięcia z dwoma rezystorami na zasilaniu bateryjnym.

Dzięki za wyjaśnienie i link do karty dodatku ADC.
#2
+3
Alex Chamberlain
2012-09-18 22:50:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chcesz znaleźć lub zbudować komparator o odpowiednich cechach. W twoim przypadku chcesz sprawdzić, czy napięcie przekracza, powiedzmy 3V3, a wyjście 3V3. Upewnij się, że Twój komparator toleruje 5V.

Komparator :-) fajne rozwiązanie. Nigdy nie użyłem żadnego z nich. Będzie o tym pamiętać. +1
#3
+1
Piotr Kula
2012-09-18 21:18:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodatkowa karta jest fajna, ale możesz użyć regulatora napięcia, który jest tani i prosty.

Regulator napięcia, w zależności od modelu, oczekuje napięcia wejściowego tego, do czego został zaprojektowany i będzie wyprowadzić żądane napięcie na styk wyjściowy. W twoim przypadku chcesz wyczuć 5 woltów, ale przeczytać 3 wolty, co jest bezpieczne dla Pi.

Możesz znaleźć wiele materiałów eksploatacyjnych w serwisie eBay, ale tutaj jest łącze Sparkfun do przykładu.

Jeśli urządzenie zewnętrzne dostarcza prąd do 10 V DC, to pin wyjściowy daje 3 V (WYSOKI NA CYFROWYM PINU) i możesz bezpiecznie to przeczytać używając GPIO w Pythonie lub cokolwiek chcesz.

jeśli się rozejrzysz, możesz je znaleźć za grosze. MUSISZ UPEWNIĆ SIĘ, że moc wyjściowa jest nie większa niż 3,3 V, która jest podłączona do Twojego Raspberry. Możesz umieścić rezystor na wyjściu, aby nieco obniżyć napięcie ... ale regulatory są zaprojektowane tak, aby były dokładne w 99,9% na wyjściu.

Raspberry Pi używa NCP1117 3,3 V do sterowania szyną zasilającą 3V3, która pobiera energię z szyny 5V0, która pochodzi z zasilacza USB.

Regulatory napięcia służą do zasilania innych urządzeń. W tym przypadku użyłem tylko wyobraźni, aby użyć taniego rozwiązania i zastosowałem to na odwrót.

Ponieważ pod koniec dnia musimy tylko wyczuć napięcie jako sygnał cyfrowy. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czego użyjesz do wygenerowania. Może to być bateria 3,3 V, zasilacz 3,3 V DC, buforowane wyjście cyfrowe z Arduino, innej Raspberry, generator sygnału, timer 555 lub prosty regulator napięcia. Ważna jest realizacja i cel.

  • Koniec dnia ...
  • 3.3v = 1
  • 0v = 0

Referencje :

Maksymalne napięcie na GPIO

Maksymalny prąd na GPIO

Powód do przegłosowania byłby bardzo konstruktywny. Może ta odpowiedź jest niekonwencjonalna - ale jeśli jest bardzo błędna, daj mi znać.
Ciekawy pomysł, do wykorzystania w moim projekcie (sprawdź czy linia 12V jest aktywna czy nie)
Tylko pamiętaj, aby umieścić rezystor pull down lub pull up na pinie cyfrowym. To bardzo stara odpowiedź… jedna z moich pierwszych. Ale ideologia jest taka sama.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...