Pytanie:
Jak mogę sterować silnikiem 12V?
Darren Wilkinson
2012-07-12 02:03:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chciałbym sterować (przełączać) niektórymi silnikami 12V DC za pomocą pinów GPIO. Nie mam (lub chcę używać) karty rozszerzeń. Niemniej jednak myślę, że powinno to być możliwe przy użyciu przełącznika tranzystorowego (i niektórych rezystorów). Zakładając więc zewnętrzny zasilacz 12V DC i silnik, jaki jest najlepszy (i najbezpieczniejszy) sposób podłączenia obwodu sterującego do pinów GPIO i jakiego rodzaju tranzystora powinienem użyć? W pierwszej kolejności interesują mnie silniki o stosunkowo niskiej mocy (powiedzmy 12 W / 1 A), ale w przyszłości mógłbym być zainteresowany silnikami o większej mocy.

Oznaczyłeś to jako „duplikat” pytania zadanego w listopadzie 2017 r. To pytanie pochodzi z lipca 2012 r. Nie sądzę, że to jest duplikat.
Dwa odpowiedzi:
#1
+15
John La Rooy
2012-07-12 10:52:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Najłatwiej z jednego kierunku jest użycie mosfetu na poziomie logicznym. Nie potrzeba żadnych rezystorów

Oto podstawowy obwód z forów ardiuno.cc

enter image description here

IRLZ44N może być przesadą dla twojego silnika, ale nadal nie jest nie jest bardzo drogi i będzie działał dobrze, nawet jeśli silnik jest zablokowany. Pamiętaj również, że prąd przeciągnięcia może wynosić 10 A lub więcej.

Wiele tańszych / mniej wydajnych części jest montowanych powierzchniowo.

Dioda (D1) jest po to, aby zapobiec uszkodzeniu Q1 przez tylną EMF z silnika

Rezystor (R1) jest tam, aby upewnić się, że IRLZ44N jest wyłączony, jeśli sygnał pływa. Nie jestem pewien, jaki jest stan uruchamiania GPIO - rezystor może nie być potrzebny.

Jeśli chcesz mieć możliwość odwrócenia silnika, powinieneś użyć mostka H

Gdy przejdziesz do silników o większej mocy, przekonasz się, że duże mosfety mają mniej czułą bramkę, więc będziesz potrzebować sterownika między GPIO a bramką, aby upewnić się, że mosfet jest włączony wystarczająco mocno

#2
+4
PiBorg
2013-05-14 18:54:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli potrzebujesz prostej płyty, którą możesz podłączyć, zajrzyj na PicoBorg. Jest ona przystosowana do silników 12 V / 2,5 A, co przynajmniej początkowo Cię obejmuje.

Zapewnia obwód z rezystorem obniżającym, n-kanałowym tranzystorem FET i diodą, podobnie jak pokazano w drugiej odpowiedzi, replikowanym 4 razy, aby umożliwić sterowanie 4 silnikami, z których jeden jest podłączony do PWM Pin GPIO umożliwiający większą kontrolę nad jednym z silników.

Głównym ograniczeniem jest to, że jest w stanie sterować silnikami tylko w jednym kierunku.

Zastosowane tranzystory FET silne>

Tranzystory FET są tranzystorami logicznymi z kanałem typu N, VDS = 20 V, RDS około 0,023 oma, Maksymalne rozproszenie 0,5 W, ID = 2,9 A Maks. w niskiej temperaturze 3,7 A

Arkusz danych FET

Zastosowane diody

Diody to diody Schottky'ego SS26, VRRM Max = 60V (napięcie wsteczne), IF (AV) = 2A (prąd przewodzenia), VF max = 700mV (max napięcie przewodzenia), IFSM Max> = 50A (max prąd udarowy)

Arkusz danych diody

Rozumiem, że to Twój własny produkt, co jest w porządku. Jednak może to być znacznie lepsza odpowiedź, jeśli wyjaśnisz, dlaczego PicoBorg jest dobrym rozwiązaniem tego problemu, zamiast po prostu opublikować link.
Naprawdę nie jest to lepsze lub gorsze rozwiązanie niż poprzednia odpowiedź, układ jest w zasadzie taki sam jak odpowiedź gnibblera x4, po prostu wystawiałem to jako alternatywę dla tych, którzy nie mają ochoty na lutowanie lub układanie makiet.
To super. Twoja zaktualizowana odpowiedź jest znacznie bardziej godna mojego poparcia.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...