Pytanie:
Jak mogę używać laptopa PC lub Mac Book do uruchomienia Raspberry Pi?
Mark Littlewood
2012-08-23 15:57:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chcę pozwolić niektórym sprytnym programistom bawić się kilkoma płytami Raspberry Pi podczas wydarzenia, w którym prowadzę. Wszyscy będą mieli laptopy i dostęp do internetu. Prawdopodobnie nie będziemy mieć jednak dostępu do klawiatur i ekranów.

  • Czy można używać klawiatury laptopa do sterowania Pi i używać ekranu laptopa jako wyświetlacza?
  • Jakich kabli będę potrzebować, aby tak się stało, jeśli tak?
  • Masz pojęcie, ile czasu zajmie konfiguracja - ludzie, którzy to robią, byliby super sprytni - ja jednak nie? :-(

Dziękuję. (Widzę, że jest już pytanie dotyczące korzystania z ekranu laptopa, ale wydaje się, że nie zostało ono jeszcze rozwiązane).

Trzy litery idealne dla Ciebie ... VNC, przepraszam, nie mam czasu na dalsze rozwijanie Jestem w tej chwili w pracy
Ile masz tablic i ilu programistów?
Dlaczego nie mogą po prostu wysłać SSH do tablic?
LOL- Jeśli nie mogą uzyskać dostępu do Pi- to nie są tacy sprytni- Może to powinien być test. Jedna linia pozwoli im uzyskać SSH i robić, co chcą. Mogę przyjść?
Alex, przepraszam za bardzo późną odpowiedź. Będziemy mieć około 15 grup liczących około 20 osób - będą mieli do wykonania wiele różnych zadań, a RP będą nagrodą dla zwycięskiej drużyny. Kupiłem 22, więc może być jeden dla każdego zespołu, ale nie będzie niezawodnego dostępu do sieci. Możemy po prostu pobrać kilka kart SD i wstępnie zainstalować, aby mogli zacząć. Będzie grał z jednym w ten weekend.
Sprawdź ten samouczek: http://invent.module143.com/category/raspberrypi/ Mam nadzieję, że jest pomocny.
Cztery odpowiedzi:
#1
+10
Krzysztof Adamski
2012-08-23 16:20:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz używać serwera VNC na klientach rarspberryPi i VNC na laptopach programistów. Możesz do tego użyć pakietu tightvncserver. W większości typowych ustawień każdy klient łączący się z VNC zobaczy dokładnie ten sam ekran, będzie kontrolował ten sam wskaźnik myszy itp. Uważam, że chciałbyś skonfigurować to tak, aby każdy logujący się miał swój własny ekran.

Aby rozpocząć sesję VNC, możesz wpisać:

  tightvncserver: X  

gdzie X to numer slotu. Możesz użyć: 1,: 2,: 3 itd. Dwa razy poprosi o hasło. Jest to hasło, którego klienci będą używać do uwierzytelniania na serwerze VNC.

Możesz uruchomić wiele serwerów, o ile każdy z nich ma inny numer gniazda. Podczas łączenia musisz podać właściwy numer gniazda w kliencie VNC, używając odpowiedniego numeru portu. Port 5901 to gniazdo: 1, 5902 to gniazdo: 2 itd.

Jeśli nie potrzebują wyjścia graficznego, możesz skonfigurować serwer SSH i utworzyć konta dla każdego programisty. Programiści z systemami Linux lub deweloperzy, którzy wiedzą, jak skonfigurować serwer X na swoich maszynach, mogą również użyć funkcji przekazywania SSH X do uruchamiania niektórych programów graficznych.

Pamiętaj, że nie będziesz w stanie użyć takiej konfiguracji dla wielu programistów w tym samym czasie co RaspberryPi po prostu nie jest wystarczająco potężne. Każda taka sesja będzie miała uruchomione własne programy i naprawdę nie ma dużo dostępnej pamięci RAM i procesora.

Uznano za pozytywnymi, ponieważ VNC jest oczywistą drogą, ale Mark wspomina, że ​​jest to przeznaczone dla grupy uczestników wydarzenia wyposażonych w laptopa, tj. Niekoniecznie wszyscy będą podłączeni do sieci (i / lub może nie być możliwe połączenie wszystkich RasPis do jednego). Myślę, że następne pytanie brzmi: jakie metody bezpośredniego połączenia działają / są łatwe do skonfigurowania dla RasPi? (Ethernet „null-modem”? USB-to-USB?)
Cóż, założyłem, że będą miały jakieś połączenie sieciowe, ponieważ tak naprawdę nie jest możliwe połączenie w inny sposób. Uważam, że najlepszym sposobem jest podłączenie raspbierrypi do jakiegoś punktu dostępowego Wi-Fi za pomocą kabla Ethernet i umożliwienie laptopom i Macbookom korzystania z ich kart Wi-Fi.
To jest naprawdę interesujące. Dziękuję Ci. Prawdą jest, że nie wszystkie będą podłączone do sieci, ale uważamy, że sposobem na uproszczenie tego będzie wstępne załadowanie niektórych kart SD.
#2
+6
Lawrence
2012-08-24 10:13:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz także uruchomić Raspberry Pi jako sam punkt dostępu bezprzewodowego. Wszystko, czego potrzebujesz, to klucz USB WiFi (użyłem RALINK RT5370). Instrukcje @ http://sirlagz.net/?p=589

Następnie użyj SSH lub VNC zgodnie z powyższą odpowiedzią, sam poleciłbym SSH jako VNC z X i wieloma sesjami prawdopodobnie szybko rzuci Pi na kolana

#3
+2
Dan B
2012-08-27 18:50:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pytanie dotyczyło tego, jakich kabli będą potrzebować ludzie, więc zakładam, że faktycznie zamierzasz fizycznie przekazać RPi programistom. Patrząc na inne odpowiedzi, VNC lub SSH jest oczywiście częścią rozwiązania i zgadzam się z tym, ale jest pewna dyskusja na temat tego, jak laptopy mogą łączyć się z RPis i chociaż wszystkie wyżej wymienione rozwiązania działałyby, myślę, że są przesadzone skomplikowana lub wymagałaby dużej ilości drogiej infrastruktury sieciowej.

Aby odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, zgodnie z moją najlepszą wiedzą, potrzebujesz 2 przewodów.

  1. Odpowiedni przewód USB i ładowarka do telefonu komórkowego do zasilania RPis. Wiele laptopów prawdopodobnie będzie w stanie zasilać RPi za pomocą wbudowanych portów USB, ale nie jest to zalecane, ponieważ nie każde oprogramowanie sprzętowe USB będzie obsługiwać ten tryb pracy, więc lepiej być bezpiecznym z ładowarkami do telefonów komórkowych, niż przepraszam.

  2. Kabel sieciowy CROSSOVER . Kable krosowe umożliwiają bezpośrednie połączenie dwóch hostów bez koncentratora lub przełącznika, dzięki czemu laptopy i RPi będą miały łączność bez zatykania ograniczonej sieci, którą prawdopodobnie będziesz mieć na imprezie.

  3. ol>

    Przed wydarzeniem musisz upewnić się, że wszystkie obrazy, na których działają RPI, mają zainstalowane oprogramowanie VNC i są gotowe do użycia.

Nie potrzebujesz kabla z przeplotem, ponieważ port Ethernet w Raspberry Pi automatycznie wykrywa, a zatem nie potrzebujesz kabla z przeplotem. Nawet jeśli laptop nie ma automatycznego wykrywania (podejrzewam, że wszystko zrobione w ciągu ostatnich 5 lat byłoby, ale kto wie), potrzebujesz tylko jednego końca do automatycznego wykrywania, aby nie martwić się użyciem kabla z przeplotem. Zobacz http://elinux.org/RPi_Hardware_Basic_Setup#Additional_Peripherals
#4
+1
Becky
2012-11-09 23:16:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ten wątek zmusił mnie do myślenia. Chciałbym używać laptopa do majstrowania przy moim Pi, ale dostęp do telewizora i klawiatury itp. Jest trudny w tej chwili (remont domu, wspólna telewizja, mieszkanie rodziny w 1 pokoju itp.) ... Nie jestem jeszcze na scenie gdzie mogę na nim VNC lub SSH, potrzebuje trochę konfiguracji. Jestem technikiem, ale nie deweloperem ani nie miałem dużego doświadczenia w Linuksie, więc chcę grać ... jednak miałem tylko falę mózgową ... z pewnością mógłbym skonfigurować maszynę wirtualną, aby uruchomić wybraną dystrybucję Linuksa i bawić się nią do satysfakcji następnie skopiuj niezbędną konfigurację do RPi w wolnym czasie, kiedy mogę ukraść telewizję na chwilę ... Mój czas na telewizorze byłby prawdopodobnie krótszy niż wymagany bez maszyny wirtualnej.

Każdy próbował czegoś podobnego i miał jakieś przemyślenia ?

Dlaczego czujesz, że „nie jestem jeszcze na etapie, na którym mogę podłączyć VNC lub SSH”, ponieważ SSH jest domyślnie włączone - wszystko, czego potrzebujesz, to „kit” lub coś podobnego na swoim laptopie?
Cześć Andrew. Nadal jestem na etapie tworzenia obrazu, więc potrzebuję dostępu do urządzenia, aby włożyć / wyjąć kartę SD itp. Chcę, aby RASMPC działał. mój dom to kompletna wskazówka, więc posiadanie sieci, telewizora, klawiatury itp. i mojego RPi w tym samym pokoju jest wyzwaniem. Dlatego chcę używać mojego laptopa jako monitora i klawiatury, jak na oryginalnym plakacie!
Nie zapominaj, że potrzebujesz maszyny wirtualnej, która może emulować ARM ...


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...