Pytanie:
Czy E4rat lub Ureadahead przyspieszyłyby proces uruchamiania z karty SD?
ArchHaskeller
2012-07-09 04:19:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam Arch Linux (ARM). Czy uruchomi się szybciej na mojej karcie SD, jeśli użyję E4rat do wstępnego załadowania procesu rozruchu? Ponieważ jest oparty na pamięci flash, czy będzie miał jakąkolwiek różnicę w czasie uruchamiania? Czy jest port dla ARM dla Ureadahead?

Trzy odpowiedzi:
#1
+6
Joonas Pulakka
2012-07-09 12:11:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

e4rat eliminuje czasy wyszukiwania i opóźnienia rotacyjne poprzez fizyczną realokację plików. Jest przeznaczony do dysków twardych z obracającymi się talerzami i ruchomymi głowicami, nie nadaje się do urządzeń półprzewodnikowych. Karta SD to zasadniczo dysk SSD. Z archlinux wiki:

Użytkownicy dysków SSD nie odnoszą korzyści, ponieważ nie ma żadnych ruchomych części, a zatem (prawie) nie ma opóźnień na dysku.

Archlinux wiki wspomina również o Ureadahead, który może być przydatny w przypadku półprzewodnikowych urządzeń pamięci masowej. Nie mam z tym żadnego doświadczenia.

Czy istnieje inne oprogramowanie, które obsługuje buforowanie i jest kompatybilne z Arch Linux?
#2
+3
Malvineous
2012-07-14 10:43:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wąskie gardło w procesie uruchamiania Pi polega na szybkości, z jaką dane są odczytywane z karty SD. Używanie programu do odczytywania większej ilości danych z karty lub do zmiany kolejności, w której dane są odczytywane, prawdopodobnie nie przyniesie większych korzyści, ponieważ ta sama ilość danych nadal musi być odczytywana z karty z tą samą prędkością.

Najlepsze, na co możesz liczyć, to ciągłe odczytywanie danych w tle, podczas gdy inny proces jest zajęty i nie korzysta z karty SD - na przykład sieć szuka adresu IP.

Możesz zbadać równoległe systemy startowe, takie jak systemd, które uruchamiają programy startowe równolegle, aby zrobić dokładnie to. Możesz także zatrzymać ładowanie usług, których nie używasz, podczas uruchamiania, chociaż jeśli używasz dystrybucji Arch, jest to już dość ograniczone.

Oczywiście najłatwiejszy sposób na bardzo zauważalne zmniejszenie czas rozruchu to po prostu zakup szybszej karty SD!

Ostatni post na http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=63&t=5057&start=225 sugeruje nawet posiadanie / bootowanie na wewnętrznej karcie SD, a reszta systemu na pendrivie lub USB- adapter z szybką kartą SDHC.
#3
+2
Simon B.
2012-07-14 06:29:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Karty SD są podobne do dysków SSD, ponieważ obie mają prawie stały czas dostępu. Dokumentacja e4rat specjalnie ostrzega przed używaniem e4rat z dyskiem SSD i jestem w 100% pewien, że dotyczy to również kart SD.

Na całkowicie silikonowych, nieobrotowych nośnikach pamięci oprogramowanie readahead może faktycznie spowalniają pracę zamiast pomagać, więc wykonaj test z i bez readahead.

Ustawienie VM_MAX_READAHEAD w Linuksie (zdefiniowane w źródle jądra jako 128 kB) jest kompromisem; dla nowoczesnego szybko obracającego się dysku twardego powinno to być może 2 lub 4 MB, podczas gdy dla karty SD (lub dowolnego innego urządzenia z pamięcią flash o niskiej przepustowości i większości starych / tanich dysków SSD: s) najlepiej byłoby mieć tylko kilka Myślę, że to ustawienie wpływa na wszystkie urządzenia blokowe razem, i że ludzie systemowi zasugerowali zwiększenie tej wartości, przy dobrym oporze ze strony twórców jądra. Najlepszym rozwiązaniem byłoby automatyczne znalezienie najlepszego ustawienia; konkurencja w Redmond ma oddzielne ustawienia dla CD / DVD i dysków twardych od zawsze.

Podczas pomiaru szybkości rozruchu wykonaj kilka restartów i uważaj, że pierwszy restart po zmianie konfiguracji jest zazwyczaj wolniejszy, jeśli zainstalowane jest oprogramowanie readahead .

Uważaj na ureadahead z powodu otwartych błędów: * https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ureadahead/+bug/577763 * https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ureadahead/+bug/644819

Sprawdź sreadahead http://code.google.com/p/ sreadahead / Fedora ma również rozwiązanie przyjazne dla dysków SSD, nie jestem pewien, czy jest to https://fedorahosted.org/readahead/ czy systemd's sd_readahead

Do przyspieszenia rozruchu czas, zobacz Czy jest coś, co mogę zrobić, aby przyspieszyć uruchamianie? Jeśli chodzi o inne ulepszenia szybkości, arch-ludzie zwykle wiedzą najlepiej, więc sprawdź ich listę poprawek: https: //wiki.archlinux. org / index.php / Maximizing_Performance

Dysk SSD to nie to samo, co karta SD.
Tak, przepraszam, że jestem nieprecyzyjny :). Próbowałem wyjaśnić i zamiast tego powiedzieć „nieobrotowe nośniki danych”. Chodzi o to, że karty SD zachowują się bardziej podobnie do starych, wolniejszych dysków SSD, ale dyski SSD za sto dolarów nie są porównywalne z kartami SD, tak samo jak hybrydowe dyski SSD / dyski twarde nie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...