Pytanie:
Zainstalowałem pełną wersję Raspbian. Co mogę zrobić, aby przejść na wersję Lite?
Colin Dean
2018-04-23 08:54:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Okazuje się, że kiedy kilka miesięcy temu przygotowywałem Raspberry Pi, korzystałem z pełnego obrazu Raspbian. Od tego czasu Pi pracuje bezgłowo, po prostu uruchamiając oprogramowanie serwera. Kiedy uruchamiam aktualizacje, wiele rzeczy, których nigdy nie użyję, zostaje zaktualizowanych. Migracja z wydania jessie do stretch zajęła niepotrzebne godziny.

Co mogę zrobić, aby przejść do wersji Lite z poziomu istniejącej instalacji?

Zakładam, że mogę usunąć jakiś pakiet i zainstalować inny, na przykład ubuntu-desktop na Ubuntu, ale co by to było w Raspbian?

zainstaluj wersję lite od podstaw
czytaj: `man apt`,` man apt-get`, `man dpkg`. usuń wszystkie zainstalowane pakiety, a następnie ręcznie wyczyść w `/ etc` i gdzie indziej.
@user2497 „Usuń wszystkie zainstalowane pakiety” wydaje się absurdalną sugestią ...
@goldilocks Nie, jeśli OP mocno zmodyfikował swoją instalację za pomocą niestandardowych skryptów itp. - a kto tego nie robi? Wyraził już chęć zachowania swojej obecnej instalacji, a jak myślisz, dlaczego tak jest? Przedmuchiwanie trwa 15 minut. Odbudowa potrwa dłużej. OP: spróbuj `apt-get purge \ *`, ale najpierw wykonaj kopię zapasową `/ etc` i innych odpowiednich folderów.
... a następnie dodaj programy serwera, a następnie przywróć ich konfiguracje z kopii zapasowej (przywróć uprawnienia również z flagą `tar` '-p'; np.` tar -xpf archive.tar -C / tmp`. pliki przed wysłaniem ich do `/ etc`.
@user2497 Twoja rada jest w najlepszym razie niebezpieczna! Usunięcie wszystkich pakietów i ręczne czyszczenie / etc (cokolwiek to znaczy) - równie dobrze możesz po prostu usunąć partycję.
@JohnHawthorne Myślę, że określenie „niebezpieczne w najgorszym” jest bardziej odpowiednie. Aby wyczyścić / etc, wystarczy usunąć nieużywane konfiguracje demonów. Robiłem to wiele, wiele razy - i ty też. Podoba mi się jednak twoja odpowiedź. Usunięcie metapakietu x11 jest bardzo wygodne. +1
Co masz nadzieję osiągnąć? Odinstalowanie nie ma znaczenia, jeśli nie używasz aplikacji.
Odinstalowanie rzeczy, których nie używam, znacznie przyspieszy aktualizację. Sam ten pakiet „wolfram-engine” był rozpakowywany przez około 20 minut.
Dwa odpowiedzi:
John Hawthorne
2018-04-23 20:32:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie podobają mi się odpowiedzi, które po prostu mówią, że zainstaluj czysty obraz, tak jakby OP nie był świadomy tej możliwości, a także pomija pracę, którą OP wykonał już podczas instalacji.

Aby odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, oto jak usunąć GUI:

 sudo apt-get remove --purge x11-commonsudo apt-get autoremove 

Pierwsza linia unieważnia wiele pakiety, które są następnie usuwane przez drugą linię, pozostawiając znacznie zredukowaną bazę kodu, chociaż nie będzie identyczna z instalacją Lite.

Możesz także użyć polecenia tasksel, aby usunąć top- zadania na poziomie, które będą się składać z wielu pakietów.

W zasadzie zrobiło to dla mnie, ale musiałem zrobić kilka innych rzeczy, aby całkowicie usunąć stare pakiety i ich pliki na dysku: `apt-get clean; apt-get autoremove -y; apt-get update && apt-get upgrade; apt-get autoremove -y; apt-get purge -y $ (dpkg --list | grep '^ rc' | awk '{print $ 2}') `
Fabian
2018-04-23 19:45:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co mogę zrobić, aby przejść na wersję Lite?

Nie ma niezawodnego i przyjaznego dla użytkownika sposobu na „przejście” z już zainstalowanej „Raspbian Stretch with desktop” na „Raspbian Stretch Lite”.

Teoretycznie musisz znaleźć wszystkie różne pakiety i zastąpić je lub usunąć. Ale w praktyce jest to bardzo czasochłonne.

Aby uzyskać wersję Lite, najrozsądniejszym sposobem jest zainstalowanie prawidłowego obrazu.

Dodatek:

Usunięcie GUI nie zmieni instalacji „Raspbian Stretch with desktop” na „Raspbian Stretch Lite”. Obie wersje różnią się znacznie bardziej. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnic, zobacz:

Czy system pakietów Debiana nie jest niezawodny? Wzdrygam się, gdy ludzie mają na to ochotę porzucić całą instalację na kilka drobnych zmian. OP jasno stwierdził, że lubi bezgłowego raspbiana i nie potrzebuje GUI. -1
@user2497 Czekam na Twoją odpowiedź wyjaśniającą te „kilka drobnych zmian”.
Wyjaśnienie kilku drobnych zmian: usunięcie wszystkich pakietów, instalacja wymaganych pakietów, skopiowanie zapisanych konfiguracji do odpowiednich lokalizacji.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...