Pytanie:
SATA 3 SSD zbyt wolno na Raspberry Pi 4, nawet przy zewnętrznym zasilaniu
ma3oun
2019-08-07 00:46:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam Pi 4B (z najnowszą aktualizacją oprogramowania) z Raspbian Buster i 2 TB SSD z interfejsem SATA 3. Używam konwertera SATA 3 na USB 3, który w razie potrzeby można również podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania.

Konwerter SATA 3 na USB 3 działa dobrze: przetestowałem go na komputerze stacjonarnym Ubuntu 18.04. Kiedy uruchamiam sudo hdparm -t --direct ... uzyskuję przyzwoite 290 MB / s, nawet bez zewnętrznego zasilania.

Na Pi 4B, nawet z zewnętrznym zasilaniem , Mam co najwyżej 1,3 MB / s !!! Czy czegoś mi tu brakuje?

  • Model SSD: SAMSUNG, 860 QVO 2 do 2,5 '' SATA III (6 Gb / s)
  • Konwerter SATA na USB-3: Bluestork super speed box 2'5
Czy mógłbyś dodać swój model SSD do pytania?
@DmitryGrigoryev: edytowane
Dwa odpowiedzi:
Michael Harvey
2019-08-07 01:14:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czasami warto odwiedzić forum Fundacji Raspberry Pi. Wystąpił problem dotyczący Raspberry Pi 4 i niektórych urządzeń USB.

Jak sprawdzić, czy problem dotyczy Twojego dysku i co z tym zrobić:

STICKY: Jeśli masz Raspberry Pi 4 i uzyskujesz złe prędkości przesyłania danych do / z dysków SSD USB3.0, przeczytaj to ...

Widzieliśmy raporty o skrajnie obniżonej wydajności podczas korzystania z kilku typów USB 3.0 do Adapter SSD lub w przypadku korzystania z natywnych napędów dysków USB3.0. W tym poście szczegółowo opisano, dlaczego istnieje różnica w zachowaniu modeli starszych niż Pi 4 i zalecane obejście.

Link do sticky na raspberrypi.org

Dzięki za link, ale podane wyjaśnienie nie jest satysfakcjonujące, gdyż wskazuje na „wadliwą” implementację UAS w konwerterze. Jak to się dzieje, że konwerter działa dobrze na komputerze stacjonarnym z systemem Ubuntu?
Dlaczego nie spróbujesz obejścia tego problemu? Może x86 Ubuntu ma bardziej kompatybilny sterownik UAS? Wypróbuj sugerowane obejście i daj nam znać wynik.
„Nie jestem zadowolony z podanego wyjaśnienia” - jeśli obejście poprawia szybkość, a następnie jest satysfakcjonujące lub nie, wydaje się, że jest to prawidłowe wyjaśnienie, nie sądzisz?
To rzeczywiście działa. Szczerze mówiąc, myślę, że ludzie z fundacji RPI nie chcą przyznać, że nie wykonali dobrej roboty z USB na RPI4: wadliwe zarządzanie energią USB-C i wadliwa obsługa UAS na portach USB 3. .
@ma3oun "Jak to się dzieje, że konwerter działa dobrze na komputerze stacjonarnym z systemem Ubuntu?" - czy masz tam włączony UAS?
@DmitryGrigoryev: Tak, sprawdziłem używany sterownik i jest to UAS.
Sprawdziłem sterownik używany przez mój dysk SSD
always_learning
2019-08-19 22:58:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie znając wszystkich szczegółów technicznych sytuacji, zostałem poinformowany, że sprzęt USB w pi 4 nie lubi niektórych kabli. Jeden youtuber wypróbował około pół tuzina różnych kabli do różnych dysków SSD. (Przy okazji zrobili to samo z kablami zasilającymi). Nie wszystkie kable usb na ssd działały, do pi 4, nawet jeśli działały na innych komputerach. Żałuję, że nie pamiętam, który z wielu youtubeów i blogów to szczegółowo opisał. Ale podejście sprowadzało się do prostego „wypróbuj kilka kabli różnych marek”. Jeden z YouTuberów poszedł dalej i zmodyfikował koniec USB kabla i sprawił, że działał w niektórych sytuacjach z niektórymi dyskami SSD.

Osobiście, chociaż lubię dokładnie wiedzieć, co się dzieje, więc mogę z pewnością przekazywać innym szczegóły, inna część mnie staje się bardziej zadowolona, ​​wiedząc, że „kabel marki x jest problematyczne, podczas gdy kabel marki y nie wykazuje tego samego problemu, a marka z może działać z niektórymi napędami, jeśli zmodyfikujesz okablowanie końcówki USB. ”. W czasach, gdy Apple używał napędów i łańcuchów SCSI, może to stać się szaloną jazdą, dopasowywaniem i układaniem odpowiednich kabli i aktywnych lub pasywnych terminatorów, aby wszystko brzęczało i wyświetlało się prawidłowo na średnim lub długim łańcuchu SCSI. To nie był problem Apple, ale problem, który objawiał się z kablami, terminatorami, kombinacjami urządzeń i zależnością od środowiska EMI. Nie był to prosty problem z identyfikatorem SCSI, chociaż z pewnością w tamtych czasach wzrosła popularność narzędzia (narzędzi) SCSI_probe. SCSI działało szybko w czasach sprzed USB3, Firewire itp.

Jeśli ktoś napotkał kabel jako rozwiązanie, z Pi 4 i dyskiem SSD, powiedz to, a także markę / model dysku SSD i kabel, który działał. Pomocne może okazać się nie trzaskanie producentem kabla lub urządzenia, ale zrozumienie, że takie problemy mogą się objawiać, gdy jakikolwiek element na obrazie sprzętu nie do końca spełnia tę samą `` specyfikację '' - w pełni lub jest ofiarą jakiegoś unikalnego środowiska EMI lub zasilania.

Myśląc najpierw prosto, zamiana kabli jest stosunkowo bezbolesna, z wyłączonym całym zasilaniem i odpowiednio wyspecyfikowana. Sprawdź i uważaj na te złącza kablowe i styki.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...